Tato zařízení jsou určena převážně pro domácí práce s dřevem a kovem až po nanášení malířské barvy. Jedná se o ideální volbu, pokud už se nechcete trápit s válečkem a štětcem při občasných pracích doma a na zahradě. V dnešní době stříkací pistole nemají konkurenci, pokud jde o kvalitu barev, rychlost nanášení a snadnost používání.

Stříkací pistole – výhody a využití

Proč byste si měli vybrat stříkací pistoli? Jaké mají výhody a nevýhody? Co všechno dokáží? Na co je třeba si dát pozor? Pojďme si to vše vysvětlit.

V první řadě je to neuvěřitelná úspora času, díky rozprášení barvy budete mnohem snadněji navazovat na aplikovanou barvu, a hlavně se pro Vás malování stane zábavnou činností. Zjistíte, že to nebyl jen plot u branky, který by mohl ožít novou barvou, ale že i pergola, okenice, staré dveře na chatě nebo trámy v domě se dají přestříkat. Pistole Vám může skutečně dlouho vydržet – pokud se o ní dobře staráte a řádně jí vyčistíte až skončíte, tak se bez problému můžete dostat na životnost pistole přesahující i desítky let.

Dále Vám pistole umožní pracovat ve větším pohodlí a s menší fyzickou námahou. Stejně tak se podstatně zmenší nepořádek z válečku při stříkání, a dokonce i spotřeba materiálu může být menší.

Pokud je pistole špatně sestavená (příliš vysoce nastavený tlak nebo průtok), může být nepořádek a spotřeba materiálu stejně velká. V extrémních případech i větší než u válečku. Proto je nesmírně důležité abyste si pistoli nejprve bokem vyzkoušeli. Jestliže jí poprvé držíte v ruce zkuste to pouze s vodou a až poté s materiálem. Tímto zjistíte, jak se materiál při aplikaci chová – je ho příliš málo nebo hodně? Pruhuje? Nejde příliš dobře stříkat? (ubrat nebo přidat tlak, případně lehce naředit, pokud to výrobce umožňuje) A také jakou rychlostí byste se měli pohybovat.

A dále je důležité dokázat správně vybrat zařízení, které Vám nejlépe sedne do ruky. Pokud si vyberete pistoli, která má s nástavcem i turbínou cca 3,5 kg, tak připočítejte další 1 kg barvy a dostáváte se na 4 – 4,5 kg v rukou po většinu času. Což pro někoho může být nepříjemné a váleček může začít znít jako lepší varianta, jenže s válečkem taky můžete strávit mnohonásobně více času. Každopádně existují zařízení, která mají výkonnou turbínu oddělenou od nástavce a hned Vám odpadne 2,5 kg váhy. A hlavně u profesionálních zařízení máte v ruce pouze spoušť s tryskou.

Právě proto je důležité si správně vybrat pistoli a vyzkoušet si jí, aby Vám co nejvíce usnadnila práci. My už si dnes pouze chodíme pro barvy a s úsměvem míjíme oddělení štětců a válečků.

Jak správně vybrat zařízení?

Jestliže uvažujete o stříkací pistoli nebo profesionálním stroji, je dobré vědět co přesně hledáte. Podle čeho bychom se správně měli rozhodovat, abychom si omylem nevybrali pistoli s nedostatečným výkonem, nebo naopak příliš drahé zařízení na naše potřeby?

 

V první řadě je důležité si zodpovědět na 3 základní otázky:

  • Jaký materiál budete aplikovat? – Malířské barvy jsou podstatně hustší než laky na dřevo a kov právě z tohoto důvodu byste si neměli koupit pistoli s nízkým výkonem a příliš malou tryskou na dřevo a kov, protože to pistole nezvládne. (U našich zařízení je uvedeno, co dokáží nastříkat a co ne)
  • Jak často budete stříkat? – Zde je také vhodnou otázkou, jestli budete provádět občasné práce doma, u kamaráda, souseda a na chatě. Pokud ano, tak si můžete vybrat pistoli ze zařízení pro kutily. Ovšem pokud jste živnostník nebo podnikatel (malíř) je vhodnější vybrat zařízení pro profesionály. Tyto zařízení jsou mnohem odolnější a určená pro stříkání mnoha kilometrů ploch. Pokud byste to samé učinili se zařízením pro kutily, budete mnohem častěji řešit opotřebení a servis.
  • Co budete stříkat? – Tento bod jde ruku v ruce s předchozí otázkou. A pokud nejste malíř, který bude pracovat 95 % času s malířskými barvami, ale chcete doma nastříkat plot, tak je vhodné zvážit všechny práce, které se společně se stříkacími zařízeními dají zvládnout. Ze zkušeností víme, že plot, branka, pergola, staré dveře u chaty, okenice jsou pouhé začátky. Máte starší židle? Opotřebovaný gril? Možností je opravdu neskutečné množství.

 

Elektromagnetické pistole:

K tomu, aby se materiál (barva apod.) na povrch dostal v co nejlepší kvalitě, potřebujeme, aby se co nejlépe „atomizoval“, tzn. prošel tryskou pistole v co nejmenších částečkách. Elektromagnetická pistole na to jde „silou“, snaží se nahnat materiál na trysku pod velkým tlakem (100-180 BAR není výjimkou). Nevýhodou tohoto řešení je to, že až 2/3 materiálu které projdou tryskou, neskončí na povrchu, ale rozptýlí se do okolí. Tím jsou tyto pistole předurčeny především pro venkovní použití anebo prostory, kde není třeba nic chránit před oblakem barvy vznášejícím se v prostoru. (schéma této pistole naleznete níže pod označením č.1)

Výhody – Jedny z nejlevnějších pistolí na trhu, velice snadno ovladatelná, velice dobrá atomizace

Nevýhody – plýtvá materiálem, hodně práší do prostoru (obvykle pro práci venku, jinak je třeba zakrývat), hlučná

 

Pistole vybavené HVLP systémem:

Výrobci stříkacích pistolí hledali mnohem efektivnější řešení, kde by se atomizace nemusela řešit velkou silou tlaku a vynalezli HVLP systém. Základem je multi-lopatková turbína, která je schopna pod relativně malým tlakem zásobovat trysku ohromným množstvím vzduchu. Materiál se vhání dvěma cestami – jednou do nádobky a vytlačuje jej ven přívodní hadičkou do trysky – druhou kolem trysky. Výsledkem je to, že velký objem vzduchu atomizuje materiál na velmi jemné částice a zároveň jej při výstřiku z trysky „zabalí“ do vzduchového obalu a zabrání tak jeho rozptýlení do okolí. HVLP systém tak umí dopravit na povrch 3/4 materiálu nejen ve velmi dobré kvalitě, ale i velmi přesně, cíleně a v předdefinovaných tvarech. Nastavením trysky do 3 různých poloh dokáže vytvořit vertikální, horizontální nebo kónusový tvar proudu materiálu. (schéma této pistole naleznete níže pod označením č.2)

Výhody – minimální plýtvání materiálu, minimální rozptyl do prostoru, přesnější nástřik, výborná atomizace, velký výběr nástavců pro různé práce (bajonetový konektor), snadno se čistí

Nevýhody – vyšší cena, celé zařízení je robustnější

 

Airless:

Tato zařízení jsou přechodnou čarou mezi stroji pro kutily a profesionály. Jedná se o pístová zařízení, což znamená, že princip je podobný jako u elektromagnetických pistolí. S rozdílem, že zde není elektromagnet ale motor. Využívají dalších patentovaných technologií firmy Wagner jako jsou speciální trysky, umožňující práci s nižším tlakem, regulací paprsku a v ruce máte pouze lehkou rukojeť s hadicí. Ze všech zařízení v oblasti kutilství můžete najít se jedná o bezkonkurečně nejlepší zařízení zajišťující perfektní nástřik s minimálním úsilím.

 

Pokud hledáte rychlé a levnější řešení, kde nekladete velký důraz na kvalitu nástřiku a budete pistoli používat především venku (ploty, vrata apod.), pak klidně zvolte jednu z pístových pistolí. Odvede svou práci zcela jistě k dokonalé spokojenosti, pokud byste ji srovnali např. s natíráním štětcem nebo válečkem. Pokud ale hledáte pomocníka do bytů, chat, domů, ale i na ven, pak za vyšší pořizovací cenu systému HVLP získáte multifunkční zařízení, které se snadno ovládá, neplýtvá materiálem a stříká ve vysoké kvalitě. Pomocí kombinace různých nástavců vám ušetří čas s natíráním plotů nebo malováním bytů válečkem nebo štětkou. Popřípadě můžete zvážit i Airless zařízení.

 

Patentované technologie

Společnost Wagner je na trhu již mnoho let a díky svým zkušenostem vytvořila patentované technologie, které u žádné jiné značky nenajdete. Jaký je tedy rozdíl mezi pistolemi na trhu, které se snaží okopírovat barvy a design pistolí Wagner a skutečnou „WAGNERKOU“?

  • Click and paint – Jedná se o bajonetovou technologii na pistoli, která umožňuje velice rychle vyměnit nástavec za jiný. U základních jednotek specializující se pouze na laky a lazury tato technologie především umožňuje vyměnit odstín barvy, nebo využít větší/menší nádobku. Ovšem skutečně poznat výhodu této technologie můžete u silnějších modelů, kde výměnou nástavce můžete přejít z laků a lazur na malířské barvy. (model W 450 a výše)

 

  • I-spray nástavec – Speciálně vybavený nástavec s tryskou ve tvaru písmene „I“, umožňuje nástřik malířských barev. Tryska se dá jednoduše otočit pro horizontální nebo vertikální nástřik. Bez toho nástavce nebudete schopni stříkat malířskou barvu u HVLP zařízení (první model schopný jej využít je W 450)

 

  • FLEXIO turbína – vysoce výkonná turbína umožňuje nástřik malířských barev v jediné vrstvě. Její výkon se dá regulovat. Nevýhoda může být ve větší hmotnosti celého zařízení. To ovšem to neplatí u modelu W 690, kde je turbína oddělená od pistole.

 

  • Pístová technologie Twinstroke – U profesionálních zařízení, které fungují na principu pístu firma Wagner dokázala vytvořit technologii, která při pohybu pístu nahoru i dolů zároveň vytlačuje i nasává materiál. Této kuriozity se dosahuje za pomocí kuliček, které se neustále pohybují a zabraňují zpětnému toku materiálu. Tato technologie není přítomna u zařízení Control Pro (které nejsou klasifikována jako profesionální zařízení)

 

  • QLS membrána s vysokým zdvihem – Membránové zařízení jsou mezi profesionálními stroji od firmy Wagner jedny z nejlepších na trhu. Membrány s vysokým zdvihem dokáží velice snadno konkurovat pístovým zařízením a svou životností nemají na trhu konkurenci. Na membrány ve stroji je poskytována doživotní záruka.

 

Trysky HEA – Speciálně vytvořené trysky, které využívají všechny Airless zařízení od firmy Wagner tedy od všech profesionálních strojů včetně řady Control Pro. Tyto trysky mají dvě drážky místo jedné, což „rozbíjí“ materiál na skutečně velice jemné částice a výsledkem je velice jemný nástřik, možnost podstatně snížit tlak zařízení (a tím i opotřebení) a až o 55 % menší prašnost.